Firma BALART vznikla v roku 1998. Od začiatku sa činnosť firmy sústredila na veľkoobchod a maloobchod s kovaním na dvere a okná, a distribúciu stavebnostolárskych doplnkov. Firma v tej dobe sídlila v malometrážnej predajni na Biskupickej ulici v Trenčíne.
 
Po presťahovaní sa do väčších priestorov na Rybárskej ulici v Trenčíne v r.2000, sa firma začína venovať  vo zvýšenej miere malopredaju dverí a zárubní, zároveň rozširuje distribučnú sieť maloodberateľov v oblasti kovania na dvere, okná, a doplnkov. Ďaľšie rozširovanie firmy a sortimentu si vyžadovalo zväčšenie predajnej plochy a skladových priestorov, čo sme riešili vybudovaním novej vzorkovne na ulici M.R.Štefánika 379/19 v Trenčíne (oproti obchodno-zábavnému centru MAX), a následne po šiestich rokoch premiestnenie showroom-u do areálu stavebnej firmy VODEKO a.s., na Zlatovskej ulici 33, kde v úplne novej vzorkovni ponúka aktuálne široký sortiment dverí, zárubní, kľučiek a ďaľších príbuzných doplnkov. Ďaľej sa sústreďujeme na predaj interiérových a exteriérových dverí, zárubní, protipožiarnych dverí, bezpečnostných dverí, plechových a oceľových dverí.

Až do konca roku 2014 firma dodala a namontovala niekoľkotisíc dverí a zárubní rôzneho typu na objekty obchodného, či administratívneho charakteru, rodinné domy, bytové jednotky, a iné stavby rôzneho charakteru. Zároveň na tieto účely firma zabezpečovala dverové kovania, samozatvárače, vložky, systémy gen.kľúča a príbuzný materiál či už ako subdodávky, alebo ako súčasť montáže dverí "na kľúč".